Zabawna 7-demka RODO-nadinterpretacji

27.07.2018

RODO samo w sobie zawiera kilka paradoksów, o których pisaliśmy wcześniej (Administrator mimo woli?!). Nie spodziewaliśmy się jednakże, iż doświadczymy tak wielu absurdów w związku z jego stosowaniem. Przykładów dostarcza zarówno życie osobiste, jak i zawodowe zespołu RODOkompasu oraz sytuacje nagłośnione w mediach. Poniżej zamieszczamy odnotowane przez nas „perełki” – siedem najzabawniejszych sytuacji, które dostrzegliśmy.🙂

 

 

1. Pracownik pewnej kancelarii komorniczej zabronił przesyłania do niego informacji i dokumentów drogą elektroniczną. Nadto sam odmówił przesłania jakichkolwiek informacji w taki sposób.

 

2. Niektóre sądowe biura obsługi interesantów odmawiają udzielenia informacji przez telefon. Jedną z ciekawszych sytuacji było otrzymanie przez kancelarię pisma z sądu bez wskazania prawnika, który prowadzi sprawę (co dotychczas było standardem). W rezultacie pracownik kancelarii miał trudność z ustaleniem, któremu prawnikowi powinien przekazać korespondencję (co jest trudne w wysoko rozbudowanej strukturze kancelarii liczącej od 50 prawników wzwyż). Próbował on zatem ustalić z biurem obsługi interesanta telefonicznie, kto z ramienia kancelarii jest pełnomocnikiem w sprawie. W efekcie pracownik kancelarii musiał odczytać listę wszystkich prawników kancelarii, aby uzyskać potwierdzenie, do którego prawnika należy skierować korespondencję.

 

3. W pewnym sądzie sprawy są wywoływane poprzez podanie sygnatury (numeru sprawy), a nie jak to miało miejsce dotychczas – poprzez wyczytanie stron postępowania.

 

4. W pewnej szkole stwierdzono, iż praca oraz dane laureata konkursu fotograficznego nie zostaną opublikowane.

 

5. Pewna szkoła kontaktowała się telefonicznie z rodzicami uczniów, aby zapytać o zgodę na wyczytanie imion i nazwisk ich dzieci w celu wręczenia wyróżnionych świadectw na apelu kończącym rok szkolny.

 

6. W pewnej placówce medycznej nie pozwolono pacjentowi na głos wymówić jego imienia i nazwiska. Reakcja recepcji na próbę przedstawienia się była błyskawiczna i polegała na komunikacie: „Ciii, nie można podawać takich danych” przy równoczesnym wręczeniu pacjentowi karteczki, na której miał on wpisać swoje imię i nazwisko.

 

7. Zamawiając taksówkę, hasłem nie może być już imię i nazwisko, a nadane hasło które otrzymuje się w wiadomości SMS i które należy podać kierowcy.

 

 

To tylko kilka przykładów zabawnych historii, które do nas dotarły. Jakie są Wasze doświadczenia? 🙂

 

 

 

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa  oraz ma charakter wyłącznie  informacyjny. Stanowi  wyraz poglądów jego  autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Please reload

Szukaj po kategoriach
Please reload

Media
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
rodo_team.PNG

Znajdziesz nas również

  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon