Wakacyjne ubezpieczenie dzieci pod lupą PUODO.

31.07.2019

Wakacje w pełni - a nawet już w połowie za nami 🙂. Lato to przede wszystkim radosny i beztroski czas dla dzieci. Liczne zajęcia sportowe i kulturalne organizowane przez szkoły, wyjazdy na kolonie, odpoczynek na wakacjach z rodzicami czy chociażby aktywna zabawa na podwórku z rówieśnikami. Rodzicom zależy w dużej mierze na bezpieczeństwie swoich pociech. Z ciekawą ofertą wystąpił jeden z Ubezpieczycieli- ubezpieczenie dla dzieci na czas wakacji – za darmo.

 

Tylko jaki jest faktyczny koszt ubezpieczenia ?

 

 

Darmowe ubezpieczeni na okres wakacji

 

Co prawda akcja zgłaszania dzieci do darmowego ubezpieczenia dobiegła końca, jednak oferta nie może pozostać bez naszej uwagi. Ubezpieczyciel oferował bezpłatne ubezpieczenie dzieci polisą od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) do końca wakacji szkolnych.

 

Nie ma nic za darmo … 🙂

 

Jak można przeczytać w Regulaminie - w ramach akcji, jej uczestnicy są uprawnieni do bezpłatnego zgłoszenia w czasie trwania akcji swoich dzieci do grupowego ubezpieczenia , jeżeli wyrażą zgody na udostępnienie danych do wskazanych celów oraz na przekazywanie informacji handlowych drogą elektroniczną oraz za pomocą urządzeń końcowych.

 

W celu wzięcia udziału w akcji uczestnik, zgodnie z Regulaminem musiał wypełnić i zatwierdzić dane wskazane na formularzu dostępnym na stronie internetowej Ubezpieczyciela. Formularz umożliwiał:

 

  1. podanie przez uczestnika akcji danych (danych osobowych i kontaktowych, w tym danych osobowych dziecka) niezbędnych do: wzięcia udziału w akcji, przystąpienia do umowy ubezpieczenia;

  2. wyrażenie zgód na udostępnienie danych do wskazanych celów oraz na przekazywanie informacji handlowych drogą elektroniczną oraz za pomocą urządzeń końcowych

  3. wpisanie weryfikacyjnego kodu otrzymywanego na nr telefonu wskazany w formularzu.

 

Także określenie tego ubezpieczenia jako „darmowe”  to jedynie hasłowe reklamowe. Ceną za ubezpieczenie są dane osobowe dzieci i ich rodziców oraz zgody na otrzymywanie ofert handlowych. Trudno jednak w tym przypadku mówić o dobrowolności zgody na przetwarzanie danych do celów marketingowych ( i to przez wszystkie podmioty powiązane kapitałowo z organizatorem akcji), skoro bez jej wyrażenia nie można skorzystać z tej „darmowej” usługi.

 

Pod lupa Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych:

 

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych obecnie analizuje działania Ubezpieczyciela w związku z ofertą darmowego ubezpieczenia dzieci w zamian za wyrażenie zgód na przetwarzanie ich danych. W związku z wątpliwościami dotyczącymi propozycji w zakresie darmowego ubezpieczenia dzieci w okresie wakacyjnym, Prezes UODO zwrócił się do spółki z prośbą o złożenie wyjaśnień dotyczących zasad pozyskiwania danych dzieci w związku z tą ofertą. Korzystając z przysługujących mu uprawnień, podejmie działania przewidziane przepisami o ochronie danych osobowych, by wyjaśnić zaistniałą sytuację.

 

Oczywiście będziemy Wam sygnalizować ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie 🙂

 

A Wy pamiętacie i to szczególnie w okresie wakacyjnym- chrońcie swoje dane – jak się okazuje to także waluta jaką może nam przyjść płacić za usługi.

 

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa  oraz ma charakter wyłącznie  informacyjny. Stanowi  wyraz poglądów jego  autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

 

Please reload

Szukaj po kategoriach
Please reload

Media
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
rodo_team.PNG

Znajdziesz nas również

  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon